Ev Yapımı Gedelek Acılı Karışık Turşu 650 gr
Ev Yapımı Gedelek Acılı Karışık Turşu 650 gr

Ev Yapımı Gedelek Acılı Karışık Turşu 650 gr

Fiyat : ₺95,00(KDV Dahil)

Trakya bölgesinde kooperatiflerde yapılmış katkısız Ev yapımı sirke ile doğal fermante turşu.

Lezzetiyle, sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan turşu, özellikle evde cam kavanozda, uygun koşullarla yapıldığında ve dozunda tüketildiğinde sağlık için de son derece yararlı. Ev yapımı Turşuların Faydaları.

:

Lezzetiyle, sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan turşu, özellikle evde cam kavanozda, uygun koşullarla yapıldığında ve dozunda tüketildiğinde sağlık için de son derece yararlı. Ev yapımı Turşuların Faydaları.

 

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI KORUYOR

Turşuyu oluşturan sebze ve meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok vitamin, mineral ve antioksidanları içeriyor. Tek bir çeşit turşudan ziyade farklı sebzelerin turşularını tüketmek vücuda alınan antioksidan çeşitliliğini artırdığından daha fayda sağlıyor. Örneğin antioksidan çeşidi olarak, pancar turşusundan polifenoller ve betalain, lahana turşusundan glukosinolat elde edip yüksek antioksidan çeşidi ve kapasitesiyle kış günlerinde soğuk algınlığına karşı kalkan oluşturabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Turşu bütüncül olarak bağışıklık sistemini koruyup güçlendiriyor. Bu koruyucu etkinliği hem içeriğindeki probiyotik bakteriler hem de turşuyu oluşturan sebze ve meyvelerin kendi özellikleri ile yapıyor. Fermente bir yiyecek olduğu için bakteri açısından zengin. Bu bakteriler bağırsak florasının zenginleşmesini sağlıyor ki güçlü bir bağırsak florası güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor. Turşu ile gelen yararlı bakteriler aynı zamanda bağırsaklarda K vitamini yapımına destek oluyor. K vitamini ise yaralanmalar sonrasında kanın pıhtılaşmasında rol alan bir vitamin. Ayrıca tiamin, riboflavin gibi B grubu vitaminlerine katkı sağlıyor. Tiamin sinir sisteminin korunması ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olurken, depresyona karşı koruyucu görev üstleniyor. Hem tiamin hem riboflavin karbonhidrat ve yağ metabolizmasında rol oynuyor.

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Turşu yüksek miktarda lif içerdiğinden özellikle yemekle beraber yenildiğinde öğünün mideyi terk etme süresi yavaşlıyor, insülin salınımı dengeleniyor ve daha kontrollü bir kan şekeri elde ediliyor. İnsülin direnci gibi bir durumunuz varsa turşuyu bu şekilde tüketmek faydalı ancak diyabet hastalığınız varsa tansiyon da sizin için bir risk faktörü olacağı için turşu yemek tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Bu da böbrekleriniz için bir risk oluşturabilir. Diyabet hastalarının turşuyu çok kontrollü tüketmesi hatta hiç turşu tüketmemesi gerekiyor.

SPORCULARDA KRAMPLARI AZALTIYOR

Egzersiz sırasında terle birlikte birçok mineral kaybı da yaşandığından bu durum dehidratasyona yani sıvı kaybına neden oluyor. Hem turşu hem de turşu suyu kaybolan sıvı ve mineralleri yerine koymanın hızlı bir yolu. Sporcularda turşu suyu tüketiminin egzersiz sonrasındaki krampları azalttığına dair çalışma sonuçları bulunuyor.

 

KANSERE KARŞI KORUYUCU

Turşu yapımında kullanılan sebzelerin her biri ayrı bir antioksidandan zengin olduğu için serbest radikallere karşı zengin antioksidan kapasiteyle mücadele ediyorlar. Özelikle sarımsak ve karnabahar turşusunda bulunan flavonoidlerin antioksidan kapasitesi daha da yüksek. Tek bir turşu çeşidine ağırlık vermek yerine çeşitlendirmek farklı vitamin, mineral ve antioksidanların alımına olanak sağlıyor.

 

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR, ZAYIFLATIYOR

Turşuda bulunan sirke kaynaklı asetik asitin vücutta yağ depolamasını önlediği bazı hayvan çalışmalarında kanıtlanmış durumda. Turşunun hem metabolizmayı hızlandırıcı etkisi hem kabızlığa karşı etkili olması hem de düşük kalorili olmasından dolayı diyet yapanların zayıflamasına yardımcı oluyor. Lifli bir besin olması tokluk süresini uzatarak da ayrıca bu sürece destek sağlıyor.

 

KABIZLIĞA KARŞI ETKİLİ

Hem çok lifli yapısıyla hem de içeriğindeki fermente bakterilerle bağırsak sağlığını koruyan bir besin. Bağırsak florasının sağlığı bağırsak hareketlerinin düzenli olması açısından elzem. Aynı zamanda yüksek lifli sebze ve meyvelerden yapılan turşular bu yolla da dışkı hacmini artırarak, metabolik atıkların vücuttan daha rahat atılmasını sağlayıp kabızlığa iyi geliyor.

 

KALP DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUYOR

Sağlıklı kişilerde turşu tüketimi kalp damar hastalıklarına karşı koruyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel “Turşu birçok yararlı bakteri barındırıyor ve bu bakteriler bağırsak florasını düzenliyor. Bağırsak florasındaki probiyotik bakterilerin yoğunluğunun ve çeşidinin artması kalp damar hastalıklarına karşı koruyor. Turşunun kalp-damar hastalıklarından koruyucu olan diğer bir rolü ise yüksek antioksidan ve vitamin-mineral içeriği ile damar sağlığını koruma özelliğine sahip olması. Ancak bu koruyuculuk sağlıklı bireyler için geçerli!” diyor ve haftada 2-3 gün el ayası kadar turşunun yenilebileceğini ekliyor. Turşunun içerdiği yüksek sodyum oranının; tansiyon, diyabet, böbrek ve mide hastalığı olanlar için turşuyu temkinli yaklaşılması gereken bir besin yaptığını vurgulayan Müge Güzey Akansel, “Bu hastalıkları olan kişiler mutlaka hekim ve diyetisyenlerine danışarak turşu tüketimini kontrollü bir şekilde tüketmeli ya da hastalık düzeylerine göre hiç tüketmemeliler” uyarısında bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler
ev yapımı turşu, gedelek turşu, acı turişu , acı turşu , pancarlı turşu , karışık turçu, salatalık turşu, lahana turşu, ev yapımı gedelek turşu 650 gr, Ev, Ev Yapımı, Ev Yapımı Gedelek, Ev Yapımı Gedelek Karışık, Ev Yapımı Gedelek Karışık Turşu, Ev Yapımı Gedelek Karışık Turşu 650, Ev Yapımı Gedelek Karışık Turşu 650 gr, Ev Yapımı Gedelek Karışık Turşu gr, Ev Yapımı Gedelek Karışık 650, Ev Yapımı Gedelek Karışık 650 gr, Ev Yapımı Gedelek Karışık gr, Ev Yapımı Gedelek Turşu, Ev Yapımı Gedelek Turşu 650, Ev Yapımı Gedelek Turşu 650 gr, Ev Yapımı Gedelek Turşu gr, Ev Yapımı Gedelek 650, Ev Yapımı Gedelek 650 gr, Ev Yapımı Gedelek gr, Ev Yapımı Karışık, Ev Yapımı Karışık Turşu, Ev Yapımı Karışık Turşu 650, Ev Yapımı Karışık Turşu 650 gr, Ev Yapımı Karışık Turşu gr, Ev Yapımı Karışık 650, Ev Yapımı Karışık 650 gr, Ev Yapımı Karışık gr, Ev Yapımı Turşu, Ev Yapımı Turşu 650, Ev Yapımı Turşu 650 gr, Ev Yapımı Turşu gr, Ev Yapımı 650, Ev Yapımı 650 gr, Ev Yapımı gr, Ev Gedelek, Ev Gedelek Karışık, Ev Gedelek Karışık Turşu, Ev Gedelek Karışık Turşu 650, Ev Gedelek Karışık Turşu 650 gr, Ev Gedelek Karışık Turşu gr, Ev Gedelek Karışık 650, Ev Gedelek Karışık 650 gr, Ev Gedelek Karışık gr, Ev Gedelek Turşu, Ev Gedelek Turşu 650, Ev Gedelek Turşu 650 gr, Ev Gedelek Turşu gr, Ev Gedelek 650, Ev Gedelek 650 gr, Ev Gedelek gr, Ev Karışık, Ev Karışık Turşu, Ev Karışık Turşu 650, Ev Karışık Turşu 650 gr, Ev Karışık Turşu gr, Ev Karışık 650, Ev Karışık 650 gr, Ev Karışık gr, Ev Turşu, Ev Turşu 650, Ev Turşu 650 gr, Ev Turşu gr, Ev 650, Ev 650 gr, Ev gr, Yapımı, Yapımı Gedelek, Yapımı Gedelek Karışık, Yapımı Gedelek Karışık Turşu, Yapımı Gedelek Karışık Turşu 650, Yapımı Gedelek Karışık Turşu 650 gr, Yapımı Gedelek Karışık Turşu gr, Yapımı Gedelek Karışık 650, Yapımı Gedelek Karışık 650 gr, Yapımı Gedelek Karışık gr, Yapımı Gedelek Turşu, Yapımı Gedelek Turşu 650, Yapımı Gedelek Turşu 650 gr, Yapımı Gedelek Turşu gr, Yapımı Gedelek 650, Yapımı Gedelek 650 gr, Yapımı Gedelek gr, Yapımı Karışık, Yapımı Karışık Turşu, Yapımı Karışık Turşu 650, Yapımı Karışık Turşu 650 gr, Yapımı Karışık Turşu gr, Yapımı Karışık 650, Yapımı Karışık 650 gr, Yapımı Karışık gr, Yapımı Turşu, Yapımı Turşu 650, Yapımı Turşu 650 gr, Yapımı Turşu gr, Yapımı 650, Yapımı 650 gr, Yapımı gr, Gedelek, Gedelek Karışık, Gedelek Karışık Turşu, Gedelek Karışık Turşu 650, Gedelek Karışık Turşu 650 gr, Gedelek Karışık Turşu gr, Gedelek Karışık 650, Gedelek Karışık 650 gr, Gedelek Karışık gr, Gedelek Turşu, Gedelek Turşu 650, Gedelek Turşu 650 gr, Gedelek Turşu gr, Gedelek 650, Gedelek 650 gr, Gedelek gr, Karışık, Karışık Turşu, Karışık Turşu 650, Karışık Turşu 650 gr, Karışık Turşu gr, Karışık 650, Karışık 650 gr, Karışık gr, Turşu, Turşu 650, Turşu 650 gr, Turşu gr, 650, 650 gr, gr,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR