Ev Yapımı Gedelek Karışık Turşu 2.800 gr

İndirim Oranı : %12 İndirim
Fiyat : ₺37,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺32,50(KDV Dahil)

Trakya bölgesinde kooperatiflerde yapılmış katkısız Ev yapımı sirke ile doğal fermante turşu.

Lezzetiyle, sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan turşu, özellikle evde cam kavanozda, uygun koşullarla yapıldığında ve dozunda tüketildiğinde sağlık için de son derece yararlı. Ev yapımı Turşuların Faydaları.

:

Lezzetiyle, sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan turşu, özellikle evde cam kavanozda, uygun koşullarla yapıldığında ve dozunda tüketildiğinde sağlık için de son derece yararlı. Ev yapımı Turşuların Faydaları.

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI KORUYOR

Turşuyu oluşturan sebze ve meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok vitamin, mineral ve antioksidanları içeriyor. Tek bir çeşit turşudan ziyade farklı sebzelerin turşularını tüketmek vücuda alınan antioksidan çeşitliliğini artırdığından daha fayda sağlıyor. Örneğin antioksidan çeşidi olarak, pancar turşusundan polifenoller ve betalain, lahana turşusundan glukosinolat elde edip yüksek antioksidan çeşidi ve kapasitesiyle kış günlerinde soğuk algınlığına karşı kalkan oluşturabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Turşu bütüncül olarak bağışıklık sistemini koruyup güçlendiriyor. Bu koruyucu etkinliği hem içeriğindeki probiyotik bakteriler hem de turşuyu oluşturan sebze ve meyvelerin kendi özellikleri ile yapıyor. Fermente bir yiyecek olduğu için bakteri açısından zengin. Bu bakteriler bağırsak florasının zenginleşmesini sağlıyor ki güçlü bir bağırsak florası güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor. Turşu ile gelen yararlı bakteriler aynı zamanda bağırsaklarda K vitamini yapımına destek oluyor. K vitamini ise yaralanmalar sonrasında kanın pıhtılaşmasında rol alan bir vitamin. Ayrıca tiamin, riboflavin gibi B grubu vitaminlerine katkı sağlıyor. Tiamin sinir sisteminin korunması ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olurken, depresyona karşı koruyucu görev üstleniyor. Hem tiamin hem riboflavin karbonhidrat ve yağ metabolizmasında rol oynuyor.

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Turşu yüksek miktarda lif içerdiğinden özellikle yemekle beraber yenildiğinde öğünün mideyi terk etme süresi yavaşlıyor, insülin salınımı dengeleniyor ve daha kontrollü bir kan şekeri elde ediliyor. İnsülin direnci gibi bir durumunuz varsa turşuyu bu şekilde tüketmek faydalı ancak diyabet hastalığınız varsa tansiyon da sizin için bir risk faktörü olacağı için turşu yemek tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Bu da böbrekleriniz için bir risk oluşturabilir. Diyabet hastalarının turşuyu çok kontrollü tüketmesi hatta hiç turşu tüketmemesi gerekiyor.

SPORCULARDA KRAMPLARI AZALTIYOR

Egzersiz sırasında terle birlikte birçok mineral kaybı da yaşandığından bu durum dehidratasyona yani sıvı kaybına neden oluyor. Hem turşu hem de turşu suyu kaybolan sıvı ve mineralleri yerine koymanın hızlı bir yolu. Sporcularda turşu suyu tüketiminin egzersiz sonrasındaki krampları azalttığına dair çalışma sonuçları bulunuyor.

KANSERE KARŞI KORUYUCU

Turşu yapımında kullanılan sebzelerin her biri ayrı bir antioksidandan zengin olduğu için serbest radikallere karşı zengin antioksidan kapasiteyle mücadele ediyorlar. Özelikle sarımsak ve karnabahar turşusunda bulunan flavonoidlerin antioksidan kapasitesi daha da yüksek. Tek bir turşu çeşidine ağırlık vermek yerine çeşitlendirmek farklı vitamin, mineral ve antioksidanların alımına olanak sağlıyor.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR, ZAYIFLATIYOR

Turşuda bulunan sirke kaynaklı asetik asitin vücutta yağ depolamasını önlediği bazı hayvan çalışmalarında kanıtlanmış durumda. Turşunun hem metabolizmayı hızlandırıcı etkisi hem kabızlığa karşı etkili olması hem de düşük kalorili olmasından dolayı diyet yapanların zayıflamasına yardımcı oluyor. Lifli bir besin olması tokluk süresini uzatarak da ayrıca bu sürece destek sağlıyor.

KABIZLIĞA KARŞI ETKİLİ

Hem çok lifli yapısıyla hem de içeriğindeki fermente bakterilerle bağırsak sağlığını koruyan bir besin. Bağırsak florasının sağlığı bağırsak hareketlerinin düzenli olması açısından elzem. Aynı zamanda yüksek lifli sebze ve meyvelerden yapılan turşular bu yolla da dışkı hacmini artırarak, metabolik atıkların vücuttan daha rahat atılmasını sağlayıp kabızlığa iyi geliyor.

KALP DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUYOR

Sağlıklı kişilerde turşu tüketimi kalp damar hastalıklarına karşı koruyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Güzey Akansel “Turşu birçok yararlı bakteri barındırıyor ve bu bakteriler bağırsak florasını düzenliyor. Bağırsak florasındaki probiyotik bakterilerin yoğunluğunun ve çeşidinin artması kalp damar hastalıklarına karşı koruyor. Turşunun kalp-damar hastalıklarından koruyucu olan diğer bir rolü ise yüksek antioksidan ve vitamin-mineral içeriği ile damar sağlığını koruma özelliğine sahip olması. Ancak bu koruyuculuk sağlıklı bireyler için geçerli!” diyor ve haftada 2-3 gün el ayası kadar turşunun yenilebileceğini ekliyor. Turşunun içerdiği yüksek sodyum oranının; tansiyon, diyabet, böbrek ve mide hastalığı olanlar için turşuyu temkinli yaklaşılması gereken bir besin yaptığını vurgulayan Müge Güzey Akansel, “Bu hastalıkları olan kişiler mutlaka hekim ve diyetisyenlerine danışarak turşu tüketimini kontrollü bir şekilde tüketmeli ya da hastalık düzeylerine göre hiç tüketmemeliler” uyarısında bulunuyor.

Etiketler
Ev yapımı gedelek salatalık turşusu 2.800g, Ev yapımı gedelek biber turşusu 2.800g, Ev, Ev Yapımı, Ev Yapımı Gedelek, Ev Yapımı Gedelek Biber, Ev Yapımı Gedelek Biber Turşu, Ev Yapımı Gedelek Biber Turşu 2.800, Ev Yapımı Gedelek Biber Turşu 2.800 gr, Ev Yapımı Gedelek Biber Turşu gr, Ev Yapımı Gedelek Biber 2.800, Ev Yapımı Gedelek Biber 2.800 gr, Ev Yapımı Gedelek Biber gr, Ev Yapımı Gedelek Turşu, Ev Yapımı Gedelek Turşu 2.800, Ev Yapımı Gedelek Turşu 2.800 gr, Ev Yapımı Gedelek Turşu gr, Ev Yapımı Gedelek 2.800, Ev Yapımı Gedelek 2.800 gr, Ev Yapımı Gedelek gr, Ev Yapımı Biber, Ev Yapımı Biber Turşu, Ev Yapımı Biber Turşu 2.800, Ev Yapımı Biber Turşu 2.800 gr, Ev Yapımı Biber Turşu gr, Ev Yapımı Biber 2.800, Ev Yapımı Biber 2.800 gr, Ev Yapımı Biber gr, Ev Yapımı Turşu, Ev Yapımı Turşu 2.800, Ev Yapımı Turşu 2.800 gr, Ev Yapımı Turşu gr, Ev Yapımı 2.800, Ev Yapımı 2.800 gr, Ev Yapımı gr, Ev Gedelek, Ev Gedelek Biber, Ev Gedelek Biber Turşu, Ev Gedelek Biber Turşu 2.800, Ev Gedelek Biber Turşu 2.800 gr, Ev Gedelek Biber Turşu gr, Ev Gedelek Biber 2.800, Ev Gedelek Biber 2.800 gr, Ev Gedelek Biber gr, Ev Gedelek Turşu, Ev Gedelek Turşu 2.800, Ev Gedelek Turşu 2.800 gr, Ev Gedelek Turşu gr, Ev Gedelek 2.800, Ev Gedelek 2.800 gr, Ev Gedelek gr, Ev Biber, Ev Biber Turşu, Ev Biber Turşu 2.800, Ev Biber Turşu 2.800 gr, Ev Biber Turşu gr, Ev Biber 2.800, Ev Biber 2.800 gr, Ev Biber gr, Ev Turşu, Ev Turşu 2.800, Ev Turşu 2.800 gr, Ev Turşu gr, Ev 2.800, Ev 2.800 gr, Ev gr, Yapımı, Yapımı Gedelek, Yapımı Gedelek Biber, Yapımı Gedelek Biber Turşu, Yapımı Gedelek Biber Turşu 2.800, Yapımı Gedelek Biber Turşu 2.800 gr, Yapımı Gedelek Biber Turşu gr, Yapımı Gedelek Biber 2.800, Yapımı Gedelek Biber 2.800 gr, Yapımı Gedelek Biber gr, Yapımı Gedelek Turşu, Yapımı Gedelek Turşu 2.800, Yapımı Gedelek Turşu 2.800 gr, Yapımı Gedelek Turşu gr, Yapımı Gedelek 2.800, Yapımı Gedelek 2.800 gr, Yapımı Gedelek gr, Yapımı Biber, Yapımı Biber Turşu, Yapımı Biber Turşu 2.800, Yapımı Biber Turşu 2.800 gr, Yapımı Biber Turşu gr, Yapımı Biber 2.800, Yapımı Biber 2.800 gr, Yapımı Biber gr, Yapımı Turşu, Yapımı Turşu 2.800, Yapımı Turşu 2.800 gr, Yapımı Turşu gr, Yapımı 2.800, Yapımı 2.800 gr, Yapımı gr, Gedelek, Gedelek Biber, Gedelek Biber Turşu, Gedelek Biber Turşu 2.800, Gedelek Biber Turşu 2.800 gr, Gedelek Biber Turşu gr, Gedelek Biber 2.800, Gedelek Biber 2.800 gr, Gedelek Biber gr, Gedelek Turşu, Gedelek Turşu 2.800, Gedelek Turşu 2.800 gr, Gedelek Turşu gr, Gedelek 2.800, Gedelek 2.800 gr, Gedelek gr, Biber, Biber Turşu, Biber Turşu 2.800, Biber Turşu 2.800 gr, Biber Turşu gr, Biber 2.800, Biber 2.800 gr, Biber gr, Turşu, Turşu 2.800, Turşu 2.800 gr, Turşu gr, 2.800, 2.800 gr, gr,