Trakya Yerli Kabuklu Kavrulmuş Meriç Fıstığı

Fiyat : ₺31,28(KDV Dahil)

Edirne Keşan Yeşilköyde ki Çifliğimizde iyi tarım uygulamasına göre üretillmiştir.

tadı, aroması ve yağ oranı oldukça yüksektir.

Yerli tohum ile üretilmiştir.

Meriç Yer fıstığı; içerisinde bol miktarda B grubu kompleks vitaminleri ile E vitamini bakımından zengin, mineral olarak kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir içeren, albümin bakımından da zengindir. Bilindiği gibi albümin kanda önemli miktarda bulunan dokuların oluşumu ve onarımı için gerekli proteinlerden biridir. Çok zengin besleyici içeriğine rağmen kalori bakımından çok zengindir. 100 gram yer fıstığı yaklaşık 500 kaloriye denk gelmektedir ve yaklaşık % 50 oranında yağ içermektedir ama bunlara rağmen kolesterol içermemektedir. C ve A vitaminlerini de içermemektedir.

:

Alternatif değil, geleneksel tarım ürünü

Edirne’nin tarımsal ürün deseni içerisinde özel bir yere sahip yer fıstığı Meriç ilçesinde geniş alanda üretimi yapılan bir üründür. Trakya’daki yaygın olarak üretimi yapılanlar göz önüne alındığında yer fıstığı üretimi alternatif ürün olarak ortaya çıkmış bir ürün gibi algılanabilir. Oysa ki, durum hiç de öyle değil. Edirne’nin Meriç ilçesinde sürdürülen fıstık üretimi iki yüz yılı bulan bir geçmişe sahip. Hal bu olunca, Meriç’te üretilen yer fıstığını alternatif değil geleneksel üretim gamının bir parçası olarak değerlendirmek yerinde olacaktır.

Meriç ovasının kumsal topraklarını seven yer fıstığının ekili olduğu alanlarda her sene artış gözleniyor. Ayçiçeği ve buğday gibi Trakya çiftçisinin alışageldiği ürünlere göre yaklaşık beş kat daha karlı olan yer fıstığının Meriç ve köylerinde ekimi yapılan alan altı bin dekar alanın üzerine çıkmış durumda. Nisan sonu Mayıs başı gibi ekim dikimi yapılan yer fıstıkları yaklaşık beş aylık bir süre sonunda hasada geliyor.

Edirne Keşan Yeşilköyde ki Çifliğimizde iyi tarım uygulamasına göre üretillmiştir.

tadı, aroması ve yağ oranı oldukça yüksektir.

Yerli tohum ile üretilmiştir.

__________

Meriç Yer Fıstığı Besin Değeri:
Karbonhidrat (g) 8.29
Protein (g) 25.25
Yağ (g) 48.1
Lif (g) 10.93
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 11
Potasyum (mg) 660
Kalsiyum (mg) 40
Demir (mg) 1.82

__________

 
Meriç Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı zengin bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde resveratrol adı verilen bir antioksidan da bulunur. Çok güçlü bir antioksidan olan resveratrolün vücuda etkisi çok yönlüdür. Ancak oran olarak, resveratrol en çok beklemiş üzüm çekirdeği ve üzüm içerisinde bulunmaktadır. Bu antioksidan madde kalp ve damar sağlığını çok yönlü korur ve kansere karşı savaşçıdır.
Yer fıstığı gerek bozulmayı ve küflenmeyi önleme gerekse bazı biyokimyasal olaylar nedeniyle kavrulmuş vaziyette tüketilmelidir. Bu haliyle kandaki iyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Hormonlara da etki etmekte ve düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Göz sorunları içinde önleyici ve oluşumunu azaltıcı etkisi vardır. Özellikle katarakt gibi sorunlara karşı etkilidir.
Bunların dışında sedef hastalığına karşı yağının etkili olduğu iddia edilmiştir. İçerdiği magnezyum nedeni ile kemik sağlığı için de fayda sağlayabilir.
Mide sorunlarına da fayda sağladığı söylenmiştir. Ayrıca, aç karna makul ölçülerde yendiğinde tok tutucu peklik verici etkisi vardır. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabilir.
Vücut geliştiricilerin yakından tanıdığı, hücre yapılanması ve kas sağlığı için önemli bir protein olan  L-Arginin yönünden en zengin gıdalardan birisidir.

______

_________

______

Mide ve kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı etkili olduğu konusunda uzmanların tavsiyeleri bulunmaktadır.

Diyetisyenler tarafından diyet sırasında çok az miktarda yenmesi tavsiye edilen bu ürünün kalori miktarı her ne kadar yüksek olsa da aldığınız bu kaloriyi yakmanız daha kolay olduğundan tok tutucu etkisi için tercih edilir.

İçerisinde bulunduğu magnezyum ile kalp hastalıklarına karşı etkilidir.

Hamilelik sırasında önemli olan en zengin diyet biotin kaynaklarından bir tanesidir.

Öte yandan içerisinde bulundurduğu Folat hamilelik sırasında önemli fonksiyonlara sahiptir.

Vücut için oldukça gerekli olan potasyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko, bakır gibi vitaminleri içerisinde bulundurur.

Vücudun sağlıklı ve normal büyümesi için etkilidir.

Fazla tüketiminden kaçınılması uzmanların tarafından önerilen bu besin kararında tüketildiği takdir de etkilerini gösterecektir.

İçerisinde bol miktarda E vitamini bulundurur.

Tiyamin ve riboflavin gibi vitaminler yine içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

Kan şekerini düzenleme etkisine sahiptir.

Kolestrole karşı birebirdir.

Safra kesesine de faydalı bir besin olan safrada taş oluşmasını engeller

Vitamin ve mineral deposudur.

İnme riskini azalttığı belirtilmiştir.

Döllenmeye yardımcı olmasının yanı sıra hamilelikte düşük riskini azaltır.

Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

Sedef ve egzamaya karşı etkili bir silahtır.

Saç sağlığına iyi geldiği de bilinen bir gerçektir.

Cilt kızarıklığı gibi deri hastalıklarına karşı etkilidir.

Oksitlerin bünyeden atılmasını sağlar.